Membrany (płytki) bezpieczeństwa

Stosowane są one w celu ochrony zarówno samego układu, jak również jego otoczenia przed efektami niekontrolowanego wzrostu bądź spadku ciśnienia. Płytki bezpieczeństwa, znane w branży również jako membrany, głowice oraz rupture discs, montowane są jako układy samodzielne lub razem z zaworami bezpieczeństwa.

Membrana bezpieczeństwa projektowana jest z myślą o konkretnym systemie i maksymalnym dopuszczalnym w jego przypadku ciśnieniu pracy. Jej sposób działania polega na szybkim odprowadzeniu medium roboczego z urządzenia (np. ze zbiornika) przez wolny przekrój powstały w wyniku rozerwania płytki. Funkcjonalność ta sprawia, że są to elementy wymienne, które po wypełnieniu swojej roli należy zastąpić nowymi.

Płytki bezpieczeństwa (membrany bezpieczeństwa, rupture disc, głowice bezpieczeństwa) są montowane jako układy samodzielne lub razem z zaworami bezpieczeństwa.

Sposób działania płytki bezpieczeństwa polega na szybkim odprowadzeniu medium roboczego z zabezpieczanego urządzenia (np. zbiornika) przez wolny przekrój powstały w wyniku rozerwania wymiennej płytki.

Płytka bezpieczeństwa Donadon

SKUTECZNA OCHRONA URZĄDZEŃ I INSTALACJI PROCESOWYCH


Oferujemy Państwu optymalnie dobrane płytki / membrany bezpieczeństwa dla większości instalacji produkowane przez włoską firmę DonadonSDD. Wśród dostępnych w naszej ofercie elementów znajdą Państwo wykonane ze stali nierdzewnej lub z innych materiałów płytki / membrany bezpieczeństwa:

 • NS NanoScored (z nanonacięciami),
 • dwukierunkowe,
 • działające zgodnie z kierunkiem przepływu medium,
 • działające przeciwnie do kierunku przepływu medium,
 • ultra niskociśnieniowe,
 • grafitowe do cieczy agresywnych,
 • sanitarne dla branży medycznej i farmaceutycznej,
 • w szczelnej obudowie (w gotowych jednostkach instalacyjnych).

Poza tym zamówić Państwo mogą u nas również odpowiednie uchwyty dla wszystkich typów płytek, a także akcesoria, takie jak wskaźniki rozerwania informujące o uszkodzeniu membrany.

Proponowane przez nas produkty to wysoki poziom techniczny, gwarantujący pełną szczelność wkładki przez cały okres eksploatacji, który oferujemy w przyjaznych klientowi cenach. To ponadto krótkie terminy dostaw i certyfikacja zgodna z unijnymi wymaganiami.


ZASTOSOWANIE PŁYTEK BEZPIECZEŃSTWA


Ze względu na różnorodność stosowanych materiałów znajdują one szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle:

 • rafineryjnym,
 • chemicznym,
 • spożywczym,
 • farmaceutycznym.

Wykorzystuje się je przede wszystkim zamiast zaworów bezpieczeństwa. Membrany instalowane są więc wszędzie tam, gdzie mogą nastąpić eksplozje (gazów lub pyłów) lub tam, gdzie istnieje ryzyko nagłego i bardzo szybkiego powstania dużych ilości par lub gazów. W takich sytuacjach szybkość zadziałania samego zaworu może być niewystarczająca i doprowadzić może do uszkodzenia zbiornika - niezbędne staje się w związku z tym zastosowanie odpowiednio dopasowanej płytki bezpieczeństwa.

Możliwe jest ponadto zastosowanie ich razem z zaworem. W tym przypadku wkładka posłuży w głównej mierze do ochrony samego zaworu - zarówno przed korozją w wyniku oddziaływania na niego znajdującego się w układzie medium, jak również przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Zamontowanie ich przed zaworem znacząco wydłuża okres jego eksploatacji.


OCHRONA ZBIORNIKÓW PRZED IMPLOZJĄ


Jest to niezmiernie ważna i niestety często niedoceniana funkcja membran bezpieczeństwa. Do zjawiska implozji zbiorników, w których nie zastosowano odpowiedniej ochrony, może dochodzić nawet przy niewielkich podciśnieniach. Zbiorniki bądź cysterny w większości przypadków, z racji swojej konstrukcji, odporne są na nadciśnienie, wykazując jednocześnie praktycznie brak wytrzymałości na nawet niewielki poziom podciśnienia. Zamontowanie w nich odpowiednio dobranej wkładki pozwala uchronić zbiorniki i cysterny przed kompletnym zniszczeniem z powodu “zapadnięcia” będącego efektem implozji.

Płytka bezpieczeństwa Donadon

Niezmiernie ważne i często niedoceniane jest również zabezpieczanie zbiorników przed implozją. Do zjawiska implozji niezabezpieczonych zbiorników może dochodzić nawet przy niewielkich podciśnieniach. Zbiorniki, cysterny w większości przypadków są odporne na nadciśnienie, wykazując praktycznie brak wytrzymałości na nawet niewielki poziom podciśnienia.

Zamontowanie odpowiednio dobranej wkładki zabezpiecza zbiorniki i cysterny przed kompletnym zniszczeniem z powodu "zapadnięcia"

Płytki bezpieczeństwa można stosować zamiast zaworów bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie mogą nastąpić eksplozje (gazów lub pyłów) lub tam, gdzie istnieje ryzyko nagłego i bardzo szybkiego powstawania dużych ilości par lub gazów. W takich sytuacjach szybkość zadziałania samego zaworu bezpieczeństwa może być niewystarczająca i doprowadzić do uszkodzenia zbiornika - niezbędne staje się zastosowanie płytki bezpieczeństwa (membrany bezpieczeństwa).

Płytka bezpieczeństwa Donadon

SKŁADANIE ZAMÓWIEŃ NA MEMBRANY BEZPIECZEŃSTWA W GRUPIE ANB


Kontakt z nami to pełna informacja o produktach. To szczegółowe wyjaśnienie zasad ich budowy, pracy, możliwości i... ograniczeń. Jeśli przedstawicie Państwo nam problem - znajdziemy rozwiązanie, idealne - jeśli istnieje, lub najbardziej do niego zbliżone technicznie. W celu przygotowania najbardziej optymalnej dla Państwa oferty, niezbędne jest przekazanie nam danych dotyczących m.in. ciśnienia pracy systemu, temperatury pracy medium, a także jego rodzaju oraz wielkości przepływu.

Szczegółowe informacje o proponowanych przez nas produktach dostępne na stronie producenta - donadonsdd.com

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu:

Patrycja Fidos
tel: +48 696 498 225
p.fidos@anb.com.pl

pixel