Agregaty prądotwórcze dla rezydencji

3 Agregaty prądotwórcze

Dobry agregat - przeczytaj ten mini-przewodnik zanim dokonasz zakupu.

KROK I: LISTA

Zacznij od kawałka papieru. Wypisz na nim wszystkie urządzenia, które w razie awarii zasilania będziesz chciał podłączyć do agregatu. Pamiętaj, że lista nie powinna być za długa, bo inaczej czeka cię potężny wydatek.

KROK II: ILE FAZ

Przejrzyj przygotowaną przez Ciebie listę i sprawdź czy znajdują się na niej także urządzenia o dużej mocy, potrzebujące zasilania prądem trójfazowym, o napięciu 400 V. Najczęściej są nimi: kotły elektryczne, kuchenki, hydrofory itp.

Jeśli tak, będziesz potrzebował agregatu obsługującego odbiorniki jedno- i trójfazowe. Wiąże się to z wydatkiem średnio o 20% większym niż w przypadku generatorów produkujących tylko prąd jednofazowy tzn. 230 V.

KROK III: OSZACUJ MOC

Niestety zsumowanie wartości mocy na tabliczkach znamionowych urządzeń nie wystarczy, aby oszacować potrzebną nam moc zasilającą. A tym samym moc szukanego agregatu. Dzieje się tak ponieważ informacje na tabliczkach mówią tylko o poborze mocy urządzeń podczas pracy, a nie w momencie ich uruchamiania, kiedy pobór mocy jest znacznie większy. Dlatego by oszacować potrzebną Ci moc agregatu trzeba podzielić urządzenia na odbiorniki rezystancyjne, nieliniowe i indukcyjne.

Do odbiorników rezystancyjnych zaliczamy m.in. oświetlenie żarowe, ogrzewanie elektryczne oraz część sprzętów RTV i AGD. Odbiorniki nieliniowe to m.in.: oświetlenie energooszczędne, sprzęt elektroniczny tj. komputery, czy sprzęt RTV.

Te dwa typy potrzebują 1,2 razy więcej mocy niż wskazują na to informacje o ich wartości znamionowej.

Natomiast urządzenia indukcyjne np. silniki elektryczne, m.in. te wbudowane w sprzęt AGD, elektronarzędzia czy transformatory potrzebują 3 razy więcej mocy niż jest napisane na ich tabliczkach znamionowych.

Gdy już uda Ci się obliczyć zapotrzebowanie na moc wszystkich urządzeń, moc znamionowa wybranego agregatu musi być większa od otrzymanego przez nas wyniku.

KROK IV: PEWNIE ZNACZY STABILNIE

Jeśli chcemy zasilać generatorem urządzenia elektroniczne, które są wyjątkowo wrażliwe na jakość zasilającego je prądu musimy wybrać agregat wyposażony w elektroniczny stabilizator napięcia (AVR) lub prądnicę inwerterową.

KROK V: PAMIĘTAJ O AUTOMACIE

Ważnym czynnikiem przy wyborze agregatu powinien być system SZR (samoczynne załączanie rezerwy), który automatycznie uruchamia agregat, gdy w sieci zabraknie prądu. System SZR może być zewnętrznym urządzeniem lub integralną częścią wybranego agregatu. Jednak w obu przypadkach agregat musi być wyposażony w elektryczny rozruch.

KROK VI: ILE TO PALI

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze agregatu jest czas pracy na jednym tankowaniu. Zwłaszcza, że lwia część agregatów nie może być tankowana podczas pracy.

KROK VII: BEZPIECZNE MIEJSCE

Wybierając agregat trzeba pamiętać gdzie on stanie. Dobra wentylacja pomieszczenia, umożliwiająca napływ świeżego powietrza do agregatu, jak i odprowadzanie spalin zapewni bezpieczeństwo pracy. Pole przekroju otworów wywiewnego i nawiewnego musi mieć co najmniej 200 cm2. A sam generator nie może stać w pobliżu materiałów łatwopalnych.

Jeśli zamierzamy umieścić agregat w domu lub jego pobliżu należy użyć obudowy, która wycisza pracę urządzenia nawet o 20 dB.

KROK VIII: DORADCA

Masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości? Nie rozumiesz różnicy pomiędzy kW a kVA? Nie bawi Cię rozważanie ryzyka wystąpienia asymetrii na poszczególnych fazach? Albo po prostu nie chce Ci się przechodzić przez podane kroki samemu? Skontaktuj się z naszym doradcą technicznym, który z przyjemnością udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania i pomoże szybko wybrać szukany przez Ciebie agregat.

pixel