Rekuperacja w Twoim domu

2021-03-01

Rekuperacja - czym jest?

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Opiera się głównie na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę - urządzenie zwane rekuperatorem.

To rekuperator kontroluje ruch powietrza wprowadzanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskuje ciepło z nagrzanego (jednak brudnego i wilgotnego) powietrza.

W skrócie - rekuperacja jest systemem do wymiany zużytego, brudnego powietrza w domu na czyste, świeże przy zachowaniu odzyskanego w części zgromadzonego już ciepła.

Zdjęcie budynku i schemat wymiany ciepła

Rekuperator wraz wymiennikiem są główną częścią całego systemu zwanego rekuperacją. Wyciąga on powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy kierunek - strumień zimnego i czystego powietrza - pochodzi z zewnątrz budynku. Drugi kierunek - ciepłe, brudne, zużyte, wilgotne powietrze - zaciągane jest z pomieszczenia wewnątrz budynku przez anemostaty (okrągłe kratki na suficie i ścianach). Oba źródła spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła (rekuperatorze). Nie mieszają się ze sobą a ich wymiana następuje poprzez użycie odrębnych kanalików w rekuperatorze. Ciepłe i zużyte powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i pozostawia w nim swoje ciepło. Czyste powietrze prowadzone jest z zewnątrz budynku do jego wnętrza przejmując wspomniane ciepło z wymiennika z powrotem - rozprowadzane po całym domu przy pomocy kanałów wentylacyjnych o zróżnicowanej średnicy.

Rekuperator - schemat

Rekuperacja pozwala na częściowe odzyskanie ciepła do ogrzania świeżego powietrza, ale również pozwala na oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń i alergenów w domu. Filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Więcej informacji:
606 838 319
biuro@technikadesign.pl
pixel